Blíží se sklizeň jablek. Do čeho je budete sbírat?
Rok se překulil do své druhé poloviny a blíží se sklizeň jablek. A že jich letos bude! Tolik ovoce jako tento rok už jsme dlouhá léta nezažili. Do čeho budete jablka a hrušky sbírat? Máte několik možností, které se odvíjí od toho, na co jablka použijete. Jestli se je chystáte uskladnit na temné, suché a chladné místo, kde vám vydrží až do jara, pak jsou nejlepší plastové přepravky. Jestli je budete sbírat na mošt, pak vám postačí jednoduché pytle.
Jablka na uskladnění – plastové přepravky
Na uskladnění jsou nejpraktičtější vyšší plastové přepravky. Můžete tam opatrně jablka naskládat na sebe, v přepravce mohou „dýchat“, vejde se jich tam více a přepravky můžete skládat jednu na druhou. Aby vám nezačala jablka hnít, je potřeba je do přepravek dávat s citem (žádné házení) a dát si pozor, aby jablka nebyla už nahnilá. Ideální je tam dávat jen ručně trhaná jablka i se stopkou. Padaná jablka dejte raději na moštování.
Plastové přepravky jsou snadno omyvatelné, dobře se přenáší, jsou lehké a pevné. Ve sklepě je pak můžete hezky skládat na sebe, což vám ušetří dost místa. Do přepravek můžete jablka rovnou sbírat nebo je do nich jen šetrně předávat.
Jablka na moštování – jutové pytle
Letos je jablek opravdu hodně. Když jich máte příliš, vždycky si z nich můžete nechat udělat mošt. Na mošt se hodí i padaná jablka, můžete je dokonce setřást ze stromu a posbírat. Když máte jablek spoustu, na moštování se hodí samozřejmě i jablka trhaná. Do moštárny se jablka nejlépe vozí v jutových nebo jiných pytlích. Do pytle jich můžete dát až 50 kg (podle toho, kolik unesete) a do kufru auta si pak naložit několik pytlů. V některých moštárnách vám dokonce udělají takový mošt, který vydrží i několik měsíců. Klasický mošt je totiž potřeba vypít rychle, než začne kvasit (v řádu dní). Mošt si můžete také zmrazit, máte-li dostatečně velký mrazák.