Levné kanystry na vodu
Jestli potřebujete přepravovat a skladovat vodu v kanystrech, můžete si pořídit kvalitní a levné plastové kanystry například ve specializovaném internetovém obchodě Obalove-Materialy.cz v sekci Kanystry. Na výběr zde máte spoustu kanystrů, které mají atesty pro styk s potravinářskými výrobky, tedy i na pitnou vodu. Nejčastěji se používají kanystry o objemu 5, 10, 15 nebo 20 litrů. Větší kanystry už jsou moc těžké na manipulaci.
Kanystry s kohoutkem nebo bez
Kromě objemu kanystru je ještě důležité, jestli budete mít na kanystru kohoutek pro postupné vypouštění. Záleží na tom, jak kanystr používáte. Když si čepujete pitnou vodu přímo z kanystru, pak se hodí kohoutek mít. Když z kanystru vodu přeléváte do jiných nádob, není kohoutek potřeba. V e-shopu se dá koupit i náhradní kohoutek. Výhodou těchto kanystrů je i fakt, že jsou stohovatelné, to znamená, že jich můžete dát i několik na sebe.
Čištění kanystrů
Kanystry na vodu, tak jako jiné nádoby, se postupně zanášejí a je potřeba je účinně čistit. Životnost kanystrů můžete prodloužit pravidelným čištěním. Sami víte, že kanystry nejde čistit klasicky, protože do otvoru na vodu se nevejde ruka. V tom jsou mnohem lepší barely. Přesto lze kanystry čistit. Určitě je potřeba to dělat průběžně, ne až v případě, že vidíte černé usazeniny na dně. To už bývá pozdě. Jak se tedy kanystry čistí?
Existuje několik metod čištění. Můžete použít písek s vodou, kdy je potřeba kanystr s trochou písku a vodou pořádně protřepat. Další variantou je savo a kyselina sodná. Opět protřepat a důkladně vymýt vodou. Mírnější variantou je trocha rýže zalitá vroucí vodou, nebo soda s octem či citrónovou šťávou. To vše je potřeba dělat preventivě a pravidelně.